Velikonoční dovolená a Vítězslav Jandák

Už je to hodně let zpátky, kdy mi můj taťka říkal, že se v Mitrovicích natáčel film Velikonoční dovolená. Až vloni jsem film měla možnost zhlédnout a hned hned se mi začal honit hlavou nápad, že bychom ho mohli něco vymyslet a občanům Novomitrovicka, po 47 letech od natáčení, ho ukázat.

Tak jsme dali hlavy dohromady a řekli jsem si, že do toho půjdeme. Sice jsme netušili, jaká práce,  s uskutečněním takovéto akce, to bude a kolik času tomu budeme věnovat. Nebudu se rozepisovat o byrokracii, kterou obnáší zapůjčení filmu, kam se všude besedy, kde se vybírá vstup se musí hlásit, ale aspoň budeme chytřejší při pořádání dalších akcí. Jelikož to byla naše první akce, požádali jsme vedení obce, jestli by se s námi na akci mohla podílet i obec. K naší radosti souhlasili jak se zapůjčením sálu, tak s finanční pomocí. Za což ještě jednou děkujeme.

S panem Jandákem byla úžasná domluva, tak jak jsme vše naplánovali, tak to i bylo. Už před besedou jsme se dohodli, že vynecháme politiku a celý náš rozhovor se bude týkat jeho herecké kariéry a vzpomínání na natáčení u nás v Nových Mitrovicích.

23.11.2018 v 18,°° hod vše vypuklo. Sál byl plný do posledního místa a my všichni měli nervy na pochodu, aby vše klaplo tak, jak jsme si to naplánovali. Byla to naše první akce a nechtěli jsme zklamat ani diváky ani sebe. Pan Jandáka při vstupu do sálu přivítali všichni diváci bouřlivým potleskem. Já jsem přivítala diváky a uvedla jsem film „Velikonoční dovolená“, který se hned začal promítat. Bylo úžasné vidět a slyšet reakce lidí, kteří ve filmu poznávali sebe, své známé i místa z Nových Mitrovic. Mně pan Jandák během filmu povídal o hercích, o filmových místech a přiznal se, že od premiéry v roce 1971 film neviděl. Během filmu i chvílemi slzel, když na plátně byli jeho herečtí kolegové, kteří už mezi námi nejsou. Pro mě úžasný zážitek zažít během filmu komentáře od hlavního hrdiny. Nikdy na to nezapomenu. Na konci filmu při titulcích se pan Jandák zvedl a rozčíleně vyprávěl, že ten film měl jiný scénář a měl dopadnout úplně jinak, že vystřihli, pro něj nejdůležitější scénu, kde po rvačce umírá.

Následná hodinová beseda se točila kolem herecké kariéry pana Jandáka. O jeho rolích ve filmech, seriálech, o jeho rolích, které natáčí teď. Prozradil něco i ze svého soukromí. Připravili jsme si pro něj i malé překvapení, kapela Lazar band, Lucka s Bárou a Kubík Šamšula a Marťa Jiřinec nazkoušeli písničku Srdce je na hadry z filmu Velikonoční dovolená. Jestli se překvapení povedlo bylo, myslím si, vidět z reakce pana Jandáka, který utíral slzy. Škoda, že celý večer tak rychle utekl. Bylo to velmi příjemné a veselé povídání. Domluvili jsme se s panem Jandákem, že nás navštíví ještě jednou v létě a my ho provedeme po místech, kde se film natáčel.

Ještě jednou bych chtěla poděkovat já sama osobně všem, kteří se na takhle náročné akci podíleli. Děkuji přátelé! Michal Šamšula, Ondra Kropík, Lucka Beňasová, Bára Frýbertová, Bára Tomková, Jindra Šamšulová, Martin Jiřinec, Věra Krátká, Vašek a Jirka Šimanové, Kuba Šamšula, Marťa Jiřinec ml., Anna Sivčáková, Luboš Michálek.

A doufám, že se nám v budoucnu poveden něco takhle úžasného zopakovat!

Monika Šamšulová

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *